ArtPillow-Inspirációk

Keep Calm and Carry On eredete

Egy történelmi eseményt hoztam Nektek! 

A Keep Calm and Carry On kifejezés eredete egészen 1939-re nyúlik vissza, amikor is a brit kormány elemből álló posztersorozattal akarta lelkesíteni az újabb világháború kitörését nem éppen lelkesen fogadó lakosságot. 

A brit Tájékoztatási Minisztérium 3 féle szöveggel, több mint két és félmillió példányban nyomtatta ki a lelkesítő posztereket. Az első szöveg 400.000 példányban készült ezzel a felirattal: ” „Freedom Is In Peril. Defend It With All Your Might” (kb. ‘Veszélyben a szabadság, minden erőddel védelmezd!’)

A másodikat kb 800.000 példányszámban nyomtatták:  „Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution Will Bring Us Victory”-t (kb. ‘A te bátorságod, a te jókedved, a te eltökéltséged vezet győzelemre minket!’)

A harmadikon, ami az összes példányszám több mint a felét tette ki, ez a felirat szerepelt: „Keep Calm And Carry On” (kb. ‘Maradj nyugodt és gyerünk/folytasd!’)

Az első kettővel körberagasztották az országot, a harmadikat viszont igazán jelentős válság idejére tartogatták. Végül hivatalosan sohasem jelentek meg és kb. 50 évre a feledés homályába merültek.

Mígnem 2000-ben az észak-angliai Alnwickben egy antikváriumot vezető házaspár, egy régi poros könyvben rátalált egy poszterre. Stuart és Mary Manley-nek, a Barter Books tulajdonosainak annyira megtetszett a kép, hogy bekereteztették és kitették az üzlet falára. Egy évvel később a vásárlók követelésére a házaspár elkezdte árulni a poszter másolatait. Évekig úgy lehetett tudni, hogy a brit levéltáron kívül csak két eredeti példány maradt meg, mígnem 2012-ben felbukkant még 15 db eredeti poszter.

Ezek után a poszter gyorsan terjedt, a brit kórházi nővérek nem hivatalos mottójává vált és a nővérszobák falain díszelgett. Közben a világ is felfigyelt rá és manapság már ruhákon, bögréken látható rengeteg fajta átértelmezése és parodisztikus átírása.

Az angolszász sajtó egyes értelmezései szerint azért ragadta meg annyi ember figyelmét , mert tökéletesen megfelel annak a képnek, amely Angliáról a külvilág fejében él; de talán még fontosabb, hogy a 2008 után a szűnni nem akaró “világválság” jelenségére is elegáns feleletet ad.

Egy rövid kisfilm minderről:

Címkék: , ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!